Próchnica u dzieci

Wiele osób nadal przekonuje, że nie warto leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. Jest to wprowadzanie w błąd, ponieważ dziecięce ząbki tak naprawdę niewiele różnią się od swoich dojrzałych odpowiedników tuż przed początkiem resorpcji korzeni. I tak samo jak zęby dorosłych wymagają stałej kontroli oraz leczenia ubytków próchnicowych. Obecnie w Sosnowcu znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych [pod linkiem dentyści z Sosnowca – dentysta-stomatolog.com], dlatego łatwo będzie w bazie internetowej znaleźć odpowiedniego dla naszego dziecka specjalistę.

Próchnica dotyka zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Różnicuje je wyłącznie przebieg procesu, który u dzieci jest wyjątkowo gwałtowny z powodu niedojrzałości tkanek zębów. Właśnie dlatego dentysta, widząc próchnicę powierzchowną u osoby dorosłej zaleci wyłącznie profilaktykę fluorkową z zastosowaniem większej dbałości o higienę, a u dziecka zdecyduje się na otwarcie ubytku. Mało zmineralizowane tkanki nie stanowią tak dobrej ochrony przed wnikaniem bakterii, jak u osób starszych. Z tego powodu kontrole dziecięcego uzębienia powinny odbywać się stosunkowo często, bo przynajmniej dwa razy w roku (u dzieci z wysokim poziomem ryzyka wizyty mogą być nawet co trzy miesiące).

Niestety wielu rodziców zaniedbuje ten obowiązek i przychodzi z dziećmi do lekarza dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura, brak apetytu, snu, mocny ból. Najczęściej powodem jest obumarła miazga, którą trzeba usunąć. W zębach mlecznych rzadko stosuje się typowe leczenie kanałowe z powodu niebezpieczeństwa braku resorpcji i uszkodzenia zawiązka zęba stałego. Stomatolog zwykle decyduje się na odcięcie miazgi komorowej z pozostawieniem miazgi kanałowej i nałożenie na dno pasty formokrezolowej. Tlenek cynku, eugenol i formokrezol mają za zadanie zabezpieczyć kikuty i wyjałowić tkanki, dzięki czemu ząb będzie mógł pozostać w jamie ustnej aż do chwili wyrżnięcia zęba stałego. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ w ten sposób zapobiega się wadom zgryzowym i stłoczeniom powstałym na skutek mezjalizacji zębów, wyrzynających się w niewłaściwym miejscu.

Zęby mleczne potrzebują więcej zainteresowania ze strony rodziców i lekarzy niż zęby ludzi dojrzałych. Proces próchnicowy jest zazwyczaj gwałtowny i ostry, prowadzący do bardzo szybkiej utraty tkanek twardych i zakażenia miazgi. Zainfekowana miazga może prowadzić do ropni i powikłań, mogących być bardzo groźnymi dla zdrowia i życia dziecka. Właśnie dlatego powinno się dbać o stan jamy ustnej maluchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *